Kosár

100% bio, magyar kozmetikumok

15.000 Ft felett INGYENES szállítás

Ekcéma kezelése kókuszolajjal – mellékhatások nélkül

Ekcéma kezelése kókuszolajjal - mellékhatások nélkül 1. Az ekcéma jelei és tünetei2. Az ekcéma típusai3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?4. Az ekcéma kezelése5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően10. Az ekcéma kezelése házilag - diétával11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Miről lesz szó ebben a cikkben?

1. Az ekcéma jelei és tünetei
2. Az ekcéma típusai
3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?
4. Az ekcéma kezelése
5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok
5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása
6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése
7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése
8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése
9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően
10. Az ekcéma kezelése házilag – diétával
11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Az ekcéma jelei és tünetei

Az ekcémás bőrszárazság sokak számára keseríti meg a mindennapi életet, pedig hatásos ekcéma krém használatával, és némi életmódbeli változtatással a dermatitis tünetei enyhíthetőek, akár meg is szüntethetőek.

Az ekcéma a leggyakoribb bőrbetegség, ami sok tévhittel ellentétben egyáltalán nem fertőző. A dermatitis a bőr speciális gyulladását jelenti, kiváltó okai többfélék lehetnek, de a tünetek hasonlóak, könnyen felismerhetőek. Jellemzően a bőr pirosas, vöröses színűvé válik az adott területen, megduzzad, megvastagodik, berepedezik, hámlani kezd, bizonyos esetekben apró hólyagokkal kezdődik, melyek később felszakadnak és kiszáradnak. Jellegzetes, rohamszerű viszketési inger kíséri. A tüneteket a vakarózás és a kezelés hiánya súlyosbítja, rövid idő leforgása alatt a bőr ki is sebesedhet, ami fájdalommal, valamint fertőzésveszéllyel jár.

A genetikai eredetű ekcéma kortól függően a test különböző részein, és másmilyen mértékben, tünetekkel okoz kellemetlenséget. Már csecsemőkorban, pár hetesen jelentkezhet, a bőr kiszáradásával, sebesedésével, elsősorban az arcon és a combokon. A fő tünete a viszketés, ami nagyban befolyásolja a kedélyállapotot és életminőséget. Kisgyermekkorban túlnyomórészt a kézfejen, a csuklón, a fül mögött, a térden és a bokán tapasztalható bőrpír, kiszáradás, pikkelyesedés. Felnőttként az ekcémás bőrszárazság inkább a nyakat, az arcot, a vállakat és a mellkast érinti. Idősebb korban a bőr elvékonyodásának, lipid- és nedvességtartalmának csökkenése miatt a dermatitis tünetei súlyosabbak lehetnek, az ekcémás bőrgyulladás így sokkal fájdalmasabb és zavaróbb.

Az ekcéma típusai

Az ekcéma elsődlegesen hajlam kérdése, de irritáló anyagokkal való érintkezés is kiválthatja. Ez alapján két típusát különböztetjük meg:

  • az atópiás dermatitis genetikai eredetű bőrgyulladás

  • a kontakt dermatitis külső hatásra kialakuló ekcéma

A kontakt és az atópiás dermatitisz tünetei sokszor megegyeznek. Eltérés főleg a bőrgyulladás helyében tapasztalható.

A kontakt ekcéma nem bőrirritáció, hanem egyfajta allergiás reakció, mely az ingerlő anyag bőrrel való érintkezési helyén jelentkezik. A kontakt ekcéma kiváltó okai között leggyakrabban fémallergia áll, de vegyszerek, növények pollenjei, vagy akár baktériumok, gombák is kiválthatják.

Az atópiás dermatitisz általában már gyermekkorban jelentkezik, oka az immunrendszerben keresendő, az egyébként ártalmatlan környezeti anyagokra hibás reakciót indít el. A bőrszárazságot a faggyútermelés csökkenése, a faggyú összetételének megváltozása, vízvesztés okozza. Az atópiás ekcéma minden látható ok nélkül alakul ki, megszüntetéséhez gyakran a külsőleg történő kezelés nem elegendő. A tünetek megjelenésének kiváltói lehetnek különböző allergének – például pollen vagy házi poratka -, mechanikai inger – akár ruhával, vagy verejtékkel való kontaktus -, élelmiszerek – mint a mogyoró vagy egyéb diófélék, tej, tejtermékek, gabonafélék – fogyasztása, illetve az extrém hideg vagy hőség.

A kontakt és az atópiás dermatitisz nem zárja ki egymást, mivel a genetikai ekcémával rendelkezők fokozottan hajlamosak az allergiára.

Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?

Mint ahogyan bármely más betegség, úgy a dermatitis esetében is fontos beszélni a külső-, illetve a belső tényezők szerepéről. A stressz képes előhozni az ekcémát, sőt, nagyban ront a tünetein is. Érdemes utánajárni annak is, hogy milyen ételekre allergiás az atópiás dermatitiszben szenvedő beteg. Azonosított táplálékallergia esetén kerüljük az adott élelmiszert, általánosságban pedig a tartósítószereket és adalékanyagokat. Erősen fűszeres ételeket sem javasolt fogyasztani, mivel a fűszeranyagok egy része távozik a verejtékkel, további irritáció lehetőségét okozva.

A környezetünkben élő, természetes módon előforduló allergének – pollen, poratka… stb. – úgyszintén nagy befolyással lehetnek a bőrbetegség kialakulására. Sokszor a genetikai eredetű bőrgyulladás nem jár egyedül, és az ekcéma mellett például asztmás vagy szénanáthás tünetek is jelentkezhetnek.

Szinte lehetetlen küldetés minden tényezőt figyelembe venni, annyi minden állhat az ekcéma tüneteinek kialakulásának hátterében. Ugyanakkor egy kis odafigyeléssel és a szervezetünk működésének magas szintű támogatásával megszabadulhatunk az ekcémás bőrgyulladás kínzó bőrtüneitől.

Ekcéma kezelése kókuszolajjal - mellékhatások nélkül 1. Az ekcéma jelei és tünetei2. Az ekcéma típusai3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?4. Az ekcéma kezelése5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően10. Az ekcéma kezelése házilag - diétával11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Az ekcéma kezelése

Amennyiben ekcémára jellemző tüneteket észlelünk, mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz, hogy szakértő segítséget kapjunk, és megelőzzük a szövődményeket.

Az ekcémát általában többféle módon kezelik egyszerre. Az orvos helyi szteroidok alkalmazását és más orvosi helyi készítményeket fog javasolni: kalcineurin gátlókat, antihisztamint, antibiotikus kezeléseket. Nem ritka, hogy szteroid tartalmú ekcéma krémet ír fel az orvos. Ezek előnye és hátránya is, hogy gyors, erős hatású készítmények. Az ilyen bőrbetegségre és különösen dermatitiszre készült kenőcs szalicilsav tartalma a pikkelyek és a bőr hámló, száraz részeinek leválását segíti elő. Az ekcéma krém a bőrön át felszívódva befolyásolhatja a növekedést vagy egyéb nemkívánatos hatása lehet, ezért gyermekek, kiskorúak esetében kizárólag folyamatos orvosi kontroll mellett alkalmazható. Cukorbetegek és kismamák nem használhatnak szalicilsav illetve szteroid tartalmú készítményt.

Lehetséges mellékhatások: égő érzés, viszketés, irritáció, fertőzés, száraz vagy repedezett bőr, az arc kivörösödése és irritációja, fokozott szőrnövekedés, akne, a bőr színének megváltozása, elvékonyodása és sérülékennyé válása, stria, fájdalom, gyulladás.

Az egyes terápiák helyes alkalmazása mellett a beteg legfontosabb feladata a bőrápolás. Az a cél, hogy minél inkább megőrizze az egészséges bőr élettani paramétereit, főleg a hidratáltságát. Érdemes zsírosabb testápolót, arckrémet használni, ami nem tartalmaz színezékeket és illatanyagokat sem.

Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok

Természetes módszerekkel is küzdhetünk az ekcéma kialakulása ellen, valamint a kezdődő tünetek enyhítése érdekében. A különböző gyógyszerekkel ellentétben, ezeket mind használhatóak csecsemők, kisgyermekek és várandós nők bőrén is.

  • Sheavaj és kakaóvaj – Ez a két természetes hidratáló kiválóan alkalmas az atópiás dermatitisz kezelésére, megelőzésére. Olyan zsírsavakat tartalmaznak, melyek segítenek a bőr nedvességtartalmának növelésében, valamint a kötőszövetek és a bőrsejtek rugalmasságában – ezek különösen fontosak az ekcémára hajlamos bőr esetén. A sheavaj ugyanakkor kiváló A- és E-vitamin forrás is, ami táplálja, erősíti a bőrt.
  • Mandulaolaj – Úgynevezett visszazsírozó, nedvesség megkötő hatása miatt remek ekcéma krém, egyaránt segít a dermatitis tüneteinek kezelésében és megelőzésében. A kiszáradt, kirepedezett bőrt nyugtatja és hidratálja, enyhíti a viszketést, magas tápanyagtartalmával pedig táplálja a bőrt.
  • Kókuszolaj – A kókuszolaj kiválóan alkalmas az ekcémára hajlamos bőr mindennapos védelmére, mivel ásványi anyagokkal és vitaminokkal táplálja a bőrt. A dermatitis tüneteinek enyhítésére, megszüntetésére is kitűnő ekcéma krém, hiszen antibakteriális és antioxidáns hatású, ami remekül nyugtatja a bőrgyulladást.
  • Levendulaolaj – Segít csökkenteni a dermatitis tüneteit, enyhíti a viszketést, valamint meggyorsítja az ekcémás bőr gyógyulási folyamatát. A levendulaolajat érdemes valamilyen bázisolajba – kókusz, mandula – néhány cseppet elkeverni, és így alkalmazni, mint rendkívül hatásos ekcéma krém.
  • Jojobaolaj – Kiváló hidratáló, mivel összetételének köszönhetően tökéletesen képes a bőr faggyújával elegyedni. Emellett magas az E-vitamin tartalma, és gyorsan felszívódik.

Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása

Az ekcémára manapság már népbetegségként tekintünk. A legtöbb esetben szteroid tartalmú ekcéma krém segítségével kezelik, azonban – a helyzet súlyosságától függően – vannak természetes megoldások is. Az ekcéma tüneteit fokozza, ha a bőrön keletkezett repedések elfertőződnek, amiért többnyire a Staphylococcus aureus nevű baktérium a felelős, de gombák is megjelenhetnek.
A Coconutoil Cosmetics legfőbb alapanyaga a kiemelkedő laurinsav-tartalmú szűz kókuszolaj, ami vírus- és gombaölő hatásával segíthet megelőzni az ilyen továbbfertőződést. Az általunk ekcémára ajánlott készítmények 100%-os bio összetevőik és méhviasz tartalmuk révén jelentősen nyugtathatják a bőrt, továbbá védőréteget képeznek rajta.

A szteroid tartalmú ekcéma krém is hasonló funkciót lát el, azonban ott számolni kell a mellékhatások lehetséges kialakulásával, míg a bio hatóanyagok biztonsággal alkalmazhatók, rendszeres használat mellett pedig jelentős mértékben enyhülhetnek a panaszok.

Az ekcémás bőrgyulladás itthon a lakosság körülbelül 15-20%-át érinti. Ez a krónikus bőrbetegség nem válogat, akár újszülötteken is megfigyelhető, és sokan idős korban is viselik az árulkodó vissza-visszatérő tüneteket. Az időben elkezdett kezelés, a tudatos bőrápolás és a sebesedés megelőzése sokat könnyíthet az életünkön.

Az ekcéma kezelésében nagy szerepe van a méhviaszban található propolisznak. A propolisz elősegíti a sebgyógyulást, a benne található természetes antioxidánsok felveszik a harcot a gyulladásos folyamatokkal és fertőzésekkel. Ezen kívül a méhviasz alkotóelemei képesek elnyomni a hisztaminok felszabadulását a bőrben, ennek köszönhetően pedig a kisebesedést is jó eséllyel elkerüljük.

A tudomány jelenlegi állása szerint a kontakt vagy atópiás dermatitisz nem gyógyítható. A kórlefolyást és a tüneteket viszont gyakran sikerül jó irányba terelni.

A laktózmentes, friss és természetes, növényi étrend sokat segíthet a szervezet belső egyensúlyának megteremtésében. Kerüljük az erős fűszereket, kávét és alkoholt csak mértékkel igyunk, és együnk alacsony savtartalmú gyümölcsöket.

Kevesek számára nyilvánvaló, hogy az étkezési szokásaink kisebb-nagyobb mértékű megváltoztatásával elképesztő dolgokat művelhetünk a testünkkel, hogy összességében egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életet élhessünk. Ha a régóta fennálló ekcémát hosszútávon szeretnénk elfeledni, mindenképp szükséges ennek átgondolása és gyakorlatba való átültetése.

Ekcéma kezelése kókuszolajjal - mellékhatások nélkül 1. Az ekcéma jelei és tünetei2. Az ekcéma típusai3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?4. Az ekcéma kezelése5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően10. Az ekcéma kezelése házilag - diétával11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Az ekcémás bőrbetegség tüneteinek megelőzése

A dermatitisz megelőzése az immunrendszer megerősítésében és a bőrünk megóvásában rejlik. Az ekcémára, mint hibás immunválaszként jelentkező bőrtünetre tekintünk, mely a bőr egészséges PH értékének fenntartásával, az étrend és életmód szabályozásával sikeresen háttérbe szorítható, tünetmentessé tehető.

A betegség velünk született adottság vagy külső tényezőre adott reakció is lehet, ezért egyénileg mérlegelendő, hogy ki hogyan igyekszik megelőzni a tünetek előtörését.

Tapasztalataim alapján kijelenthetem, hogy az atópiás dermatitisz – tehát melynek oka valamiféle genetikailag öröklött allergia – tökéletesen tünetmentessé tehető az alábbi módszerekkel:

  • Fogyasszunk napi minimum 2 liter vizet a folyamatos belső hidratálás érdekében.
  • Figyeljünk a bőr nedvességtartalmának külsőleg történő pótlására, fenntartására krémek és olajok használatával.
  • Elsődlegesen natúrkozmetikai termékeket használjunk, melyek nem tartalmaznak mesterséges színezéket, illatanyagot, alkoholt és parabéneket – érdemes azonban tudni, hogy bizonyos gyógynövények erős allergének lehetnek, mint a csalán, a kamilla vagy a körömvirág.
  • Kövessünk könnyű, nem fűszeres, főleg növényi vagy növényi hangsúlyos étrendet: levesek, főzelékek, saláták… stb.
  • Optimalizáljuk a rostbevitelt.
  • Mosogatáskor és takarításkor használjunk bőrkímélőbb szereket, valamint viseljünk gumikesztyűt.
  • Fordítsunk nagy figyelmet a lakásban szálló por minimalizálására: gyakori szellőztetés, akár napi porszívózás, portörlés.
  • A ruhák és az ágynemű esetén kerüljük a szintetikus anyagokat, mivel ezek nem szellőznek, bőrünk megizzad, ami kiválthatja a bőrgyulladást, vagyis az atópiás dermatitis kellemetlen tünetét.
  • Bőrkímélő, antiallergén mosószert használjunk, az öblítőt pedig kerüljük.
  • Nyáron, amikor a napra megyünk, sose hanyagoljuk el a magas fényvédő faktorú krémek használatát.
  • Fürdés esetén több dolgot is érdemes figyelembe venni, betartani, hogy lecsökkentsük a bőr kiszáradásának és irritálásnak az esélyét: a fürdővíz ne legyen melegebb 33 foknál, 3-5 percnél ne tartson tovább a fürdés, lehetőleg ne használjunk szártó hatású szappant, tusfürdőt, valamint mosakodó szivacsot és kesztyűt, fürdés után csak itassuk fel a vizet a bőrről, ne dörzsöljük.

Ekcéma kezelése kókuszolajjal - mellékhatások nélkül 1. Az ekcéma jelei és tünetei2. Az ekcéma típusai3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?4. Az ekcéma kezelése5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően10. Az ekcéma kezelése házilag - diétával11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Összegezve: igyekezzünk minél jobban támogatni az immunrendszert, ne hagyjuk kiszáradni és ne terheljük felesleges vegyi anyagokkal a bőrt, hiszen – ahogyan a szteroidos kenőcsök esetében is – a bőrön át felszívódó anyagok nagyban befolyásolhatják életminőségünket.

A kezeletlen bőrszárazság sokszor a nulladik kilométerköve az ekcémás bőrbetegség megjelenésének. Ez az állapot a bőrfertőzések és bőrbetegségek melegágya. A száraz bőr a felületén jelentkező mikrorepedések következtében kevésbé ellenálló a bárminemű irritációkkal szemben, nem beszélve arról, hogy a mikrorepedéseken át zöld utat nyernek a különféle kórokozók, hogy a szervezetünkbe juthassanak.

A kókuszolaj magas laurinsav tartalma révén gyors segítséget nyújt a száraz bőr gyógyításában és regenerálásában, emellett fertőtlenítő hatása is érvényesül.

A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése

Az atópiás dermatitisz a csecsemők és kisgyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati betegsége. Ha a gyermek bőrén bármilyen elváltozást tapasztalunk, fontos a megfelelő szakember által végzett vizsgálat és a pontos diagnózis felállítása. Amellett, hogy a mielőbbi bőrgyógyászati konzultáció megtörténjen, a bőr kiszáradásának megelőzése is kulcsfontosságú.

A gyermekek esetében, ahol a gyógyszeres kezelés lehetséges mellékhatásai esetenként nagyobb veszélyt hordoznak magukban, mint maga az ekcéma, különösen fontos megfontoltan cselekedni. A hólyagos, kipirosodott, viszkető bőr azonnali enyhítése természetes alapanyagokkal is kiválóan megoldható. A kókuszolaj, méhviasz, kakaóvaj, mandulaolaj, és jojobaolaj alkalmazása megelőzi a bőr megvastagodását és elfertőződését. A kókuszolaj emellett magas laurinsav tartalma révén vírus- és baktériumölő tulajdonsággal is rendelkezik.

A Bio Popsikrém névre hallgató készítmény mélyen hidratál és védőréteget von a bőrre, így az gyorsan visszakapja nedvességtartalmát és helyreáll az egyensúly. Napi két-háromszori használat után már látható eredményt érhetünk el, a gyulladás csökken, a szárazság és a bőrpír visszaszorul.

A gyermekek esetében a pelenka és a pelenkán belüli történések gyakran járnak kontakt ekcémás bőrgyulladás kialakulásával. Ennek oka, hogy a műszálas anyagok alatt a bőr lélegző képessége csökken, a hosszan fennálló nedvesség és baktériumok elszaporodásának lehetősége pedig csak tovább ronthat a helyzeten. Ha tehetjük, válasszunk bőrbarát textil pelenkát. Ez csökkenti az allergiás reakciók kialakulásának esélyét, és még környezetbarát is, hiszen az eldobható pelenkák víztaszító rétege számos idegen anyagot tartalmaz, melyek nem, vagy nagyon nehezen bomlanak le.

Ekcéma kezelése kókuszolajjal - mellékhatások nélkül 1. Az ekcéma jelei és tünetei2. Az ekcéma típusai3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?4. Az ekcéma kezelése5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően10. Az ekcéma kezelése házilag - diétával11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése

A dermatitisz megjelenése a teljes testfelületen bárhol előfordulhat. A leggyakrabban azonban a hajlatokban, az arcon, a nyak és a hajas fejbőr találkozásánál, valamint a kéz- és lábfejen érhetnek utol minket a kellemetlen tünetek. A felbukkanási helytől függően más és más lehetőségek adottak a bőr kozmetikai kezelésére.

Az ekcémára kifejlesztett krémek és különböző kozmetikai kezelések elsődleges célja, hogy a bőr mikrokeringését hosszútávon javítsuk, a viszketést csökkentsük vagy teljesen visszaszorítsuk. Ezzel már jó eséllyel megelőzhetővé válik a bőr megvastagodása és intenzív berepedezése. A kezelés során alkalmazott testvaj védőréteget képez a bőrfelületen, ezért az irritációs terhelés csökkenthető, közben pedig megfelelő mértékű hidratálásról is gondoskodunk. Krónikus stádiumban kulcsfontosságú, hogy a felülfertőződés esélyét nullára csökkentsük, ezért a napi háromszori vékony rétegben való kezelésről nem szabad elfeledkezni akkor sem, ha már nem kínoz a viszketés és az ekcémás bőrfelület fájdalma.

A kezelés legelső lépéseként hagyjunk el minden lehetséges bőrirritáló tényezőt. Válasszunk természetes alapanyagú készítményeket a tisztító- és tisztálkodási szereket is ideértve.

A dermatitis enyhítésében fontos tényező, hogy az ekcémás bőrfelületet ne engedjük kiszáradni, és közben olyan hatóanyagokhoz juttassuk, melyek elősegítik a hámréteg gyors regenerálódását.

Ekcéma kezelése kókuszolajjal - mellékhatások nélkül 1. Az ekcéma jelei és tünetei2. Az ekcéma típusai3. Milyen külső és belső tényezők befolyásolják az ekcéma megjelenését?4. Az ekcéma kezelése5. Az ekcéma kezelése természetesen, alternatív gyógymódok5. Tanácsok a mindennapokra: az ekcémás bőr otthoni ápolása6. Az ekcémás bőrbetegségek tüneteinek megelőzése7. A csecsemők ekcémára hajlamos bőrének kezelése8. Az ekcémás bőr kozmetikai kezelése9. Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően10. Az ekcéma kezelése házilag - diétával11. A diszhidrotikus ekcémások étrendje

Hatásos ekcéma krém a bőrgyulladás helyétől függően

Az arcon megjelenő ekcéma ellen a bio arcszérum használatát javasoljuk. Reggeli vagy esti arctisztítás után 2-3 cseppnyi mennyiséget szükséges felvinni az előzőleg benedvesített arcbőrre.

A test egészén bátran használható a levendulás testvaj, az ekcéma által érintett területeken napi 3x vékony rétegben használandó. Ez a testvaj kézre, hajlatokra és arcra is kenhető, bár gazdag textúrájú, mégis hamar beszívódik. A benne található orvosi levendulaolaj nagyon hatásos rovarcsípésre és égési sérülésekre is. Értékes hatóanyagai: cseranyag, glycosida, saponin, illóolaj (kámfor), és flavonoidok. Nagy jelentősége van olyan pszichés panaszok kezelésében, mint a stressz, fáradtság, alvászavar és szorongás, ezért a dermatitisz életminőség-romboló hatásának kiküszöbölésében is segítségünkre lehet.

A levendulaolaj természetes módon tartalmaz allergizáló hatású linalool anyagot. Ebben a készítményben más olajok társaságában, hígítva található meg, allergiás reakcióról az elmúlt 4 évben senki sem számolt be. Amennyiben mégis tartanánk az allergiás reakciótól, a hasonlóan hatékony bio babakrém is beválik.

Az ekcémás bőrt a Bio Levendulás testvajjal napi háromszor kezeltem. Az eredmény az én esetemben már 2 nap után látható volt. A bőrfelület gyógyulttá, és az ekcéma tüneteitől mentessé vált egy héten belül.

Az étkezési szokásaimon a kezelés ideje alatt nem változtattam. Ugyanakkor fontos elmondani, hogy csak minimális állati eredetű élelmiszer kerül a tányéromra. Vörös húst és szárnyasokat egyáltalán nem, halat ritkán fogyasztok, tejtermékek közül pedig egyedül a sajtokat nem sikerült száműznöm az életemből, minden más tökéletesen helyettesíthető növényi alternatívákkal, melyek sokszor még finomabbak is. Vaj és más állati eredetű zsírok vagy napraforgó olaj helyett például kókuszolaj kerül minden általam készített ételbe, itt olvashatsz róla bővebben, hogy ez miért előnyösebb.

Az ekcéma kezelése házilag – diétával

Az atópiás ekcéma egyfajta allergia, a bőrgyulladást tehát bizonyos ételek fogyasztása is kiválthatja. Minden ekcémával küzdő betegnek fontos felismerni, hogy milyen ételek váltják ki, vagy súlyosbítják esetünkben a dermatitis tüneteit.

A leggyakoribb ekcémával összefüggő ételallergiák:

  • tehéntej
  • szója
  • tojás
  • glutén
  • tenger gyümölcsei
  • diófélék

Nincs konkrét ekcéma diéta, hiszen, ami az egyik ekcémás betegnél semmiféle panaszt sem okoz, egy másiknál allergiás reakciót válthat ki, és előidézheti a bőrgyulladást. Ugyanakkor fontos minden ekcémás számára a saját, személyre szabott étrend kialakítása, hogy az általános egészségi állapotukat fent tudják tartani, valamint, hogy minimalizálják az ekcémás bőrbetegség kialakulását, súlyosbodását. Ebben használjuk bátran a szervezetünk által adott reakciókat, figyeljük meg, ha szükséges jegyezzük fel. Az is előfordulhat, hogy keresztreakció, azaz két étel együttes fogyasztása okoz panaszt, külön-külön azonban nem.

Bizonyos étkezési alapelveket betartva, minden dermatitis beteg számára könnyebbé válhat a mindennapi élet.

A magas transzzsír tartalom, a különböző mesterséges adalékanyagok, tartósítószerek, színezékek a legtöbb esetben komoly szerepet játszanak az ekcémás tünetek megjelenésében, súlyosbodásában. Épp ezért érdemes kerülni a gyorséttermeket, készételeket.
Fontos minimálisra csökkenteni azoknak az ételeknek, italoknak a fogyasztását is, melyek megemelik a vércukorszintet – fokozott inzulintermelésre késztetve a szervezetet -, mivel ez közvetett módon növelheti az ekcémás bőrgyulladás kialakulásának kockázatát.
Sokat segíthet a gyulladáscsökkentő diéta, ami lényegében olyan ételek előnyben részesítését jelenti, melyek fogyasztása csökkentheti a gyulladások, így pedig az ekcémás bőrbetegség legfőbb tünetének kialakulását. Ilyenek például a bogyós gyümölcsök, halak, leveles zöldségek és az extra szűz olívaolaj.

A halak fogyasztása a bennük lévő Omega-3 zsírsavak miatt javallott, hiszen ezek nem csupán gyulladáscsökkentő hatásúak, de természetes nyugtatóként is funkcionálnak, a stressz pedig köztudottan ront az ekcémás tüneteken. Amennyiben nem szeretnénk sok halat enni – nem kell feltétlenül tengeri halakra gondolni, a szivárványos pisztráng, a süllő vagy épp a busa is remek Omega-3 forrás -, úgy pótolhatjuk étrend-kiegészítő formájában is ezeket a zsírsavakat, a napi javasolt mennyiség felnőttek számára 250 mg.

A quercetin vagy kvercetin lényegében a flavonoidok királya. Az egyes gyümölcsök, zöldségek és virágok színét adó flavonoid remek gyógyhatású vegyület. Kiváló antioxidáns és természetes antihisztamin forrás, azaz a szervezetben gyulladáscsökkentő hatással van, továbbá segíti stabilizálni a hisztamin szintet is, ami többek között az ekcémás allergiás reakciókért is felelős. Étrend-kiegészítő formában is könnyedén hozzá lehet jutni, de megtalálható a citrusfélékben, az almában, a hagymában, a brokkoliban, a petrezselyemben, a spenótban, az áfonyában, a szőlőben, a meggyben és a cseresznyében is.

A minőségi száraz vörösborról régóta tudjuk, hogy a mértékkel történő fogyasztása jótékonyan hat az egészségre, ez pedig elsősorban a benne található quercetinnek köszönhető.

Sokan úgy hiszik, a probiotikumokra csak antibiotikum kúra esetén van szükségünk, pedig az élő baktériumkultúrák fontos szerepet játszanak az immunrendszer megfelelő működésében, ami elengedhetetlen, ha ekcémára hajlamosak vagyunk. Egy ellenállóbb szervezettel kevésbé kell tartanunk az allergiás, így az ekcémás tünetek megjelenésétől. Nagy mennyiségű probiotikumot találunk például a joghurtban, a kefirben, a kovászos pékárukban, a természetes módon erjesztett savanyúságokban, a félkemény sajtokban.
A legtöbb ekcémás ember tünetei enyhülnek a mediterrán étrend hatására. Ebben a zöldségek, a gyümölcsök, a halak, sovány húsok és az egészséges zsiradékok kapnak nagy hangsúlyt. Fűszerek közül is inkább a zöldfűszerek dominálnak, ami kedvezően hat a dermatitiszre, mégis kellően ízletessé teszi az ételeket.

A diszhidrotikus ekcémások étrendje

A diszhidrotikus dermatitisz, vagyis az elsődlegesen a kéz- és lábfejen kialakuló ekcémás bőrgyulladásra speciális diétával lehet reagálni. Ez az ekcéma fajta az, ami a leginkább zavarja az embereket, ráadásul a kéz hidratálása az egyik legnehezebb feladat a gyakori kézmosás és a száraz, hideg-meleg levegőnek való folyamatos kitétel miatt. A viszkető, hámló, száraz ekcémás bőrtünetek gyakori kiváltója a nikkel, ezért azokat az ételeket, melyek magas nikkel tartalommal bírnak, érdemes teljesen kiiktatni az étrendből. Ilyen a teljes kiőrlésű liszt és gabonafélék, a rozs, a zab, a kakaó, a sütőpor, a szójából készült ételek, a csonthéjasok, a lencse, a bab, a spenót, az aszalt gyümölcsök és a konzervek. Amennyiben mégsem szeretnénk teljesen elkerülni ezeket az ételeket, úgy növeljük a C-vitamin bevitelt, ugyanis csökkenti a nikkel felszívódását. C-vitaminban gazdag a paprika, a narancs, a karfiol, a kivi, az ananász és az eper, de étrend-kiegészítőként is szedhetjük. A túladagolástól nem kell tartani, mivel a nem hasznosítható mennyiséget a szervezet egyszerűen kiüríti.

Ha tehát te is szeretnél leszámolni az ekcémás bőrgyulladással, válassz természetes megoldást, ami bizonyítottan működik.

Csatlakozz a kókusz közösséghez!

Iratkozz fel hírlevelünkre, elsők között értesülhetsz az akciókról és hírekről. 

Szia, örülünk, hogy itt vagy! 💚

SZEREZZ 10% KEDVEZMÉNYT!

Csatlakozz a Kókuszközösséghez extra ajánlatokért és 10% kedvezményért első vásárlásodra.

Nem küldünk spamet, bármikor leiratkozhatsz.