Egy kis levendula barangolásra invitálunk most, hiszen a szünidő beköszöntével egy kicsit több időnk marad felfedezni kis hazánk mesés tájait. Eközben nem tudunk elmenni szó nélkül a varázslatos levendula mezők mellett. Csodálatos látvány, fantasztikus illat, szívet-lelket melengető otthonosság önt el akár hányszor az ültetvények közelébe érek, és jó időbe beletelik míg magamhoz térek. Múlt héten is egy fantasztikus kalandban volt részem, meglátogattam a Szomódi levendulást és még új információim is lettek az egyik kedvenc növényemről.
A levendula
Már a római korban is létezett élt és virult, boldoggá téve minden közelében járót. 39 levendula fajt és sok-sok hibrid fajtát különböztethetünk meg, csak magyarországon több, mint 100 féle levendula-féle éldegél. A legjobban a kis kavicsos vagy homokos talajban érzik magukat a tövek, és elmondható róluk az is, hogy viszonylag alacsony igényű a gondozásuk. Trágyázást például egyáltalán nem igényelnek, de azért érdemes odafigyelni arra, hogy nem kapott-e véletlenül valamiféle fertőzést. Ha igen, sajnos lemaradunk a levendulavirágzás élményéről.
Felhasználása
A levendula elterjedt gyógynövény, amit fűszerként és dísznövényként is egyaránt kedvelünk. Jó antibakteriális, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, így például segíthet a légúti megbetegedések gyorsabb lefolyásúvá tételében inhaláció útján. Kellemes illatánál fogva az aromaterápiában betöltött szerepe nagy. A legelterjedtebb fajtából (Lavandula Angustifolia) lepárlás útján készült levendula olaj aromaterápiás használata nyugtatólag hat az idegrendszerünkre. Ha nehezen alszunk el, egy-egy csepp olaj a halántékra jó segítség lehet.
Segít a rovarcsípések kellemetlenségeinek enyhítésében, csökkenti a duzzanatot és a viszketést. Az ekcéma és pikkelysömör tüneteit csökkentheti ha az előzetesen megtisztított bőrfelületet bekenjük a panaszos területeken. Ugyanez érvényes a pattanásokra is, hiszen csökkenti a gyulladás mértékét.
Gasztronómiai felhasználása is egyre inkább kezd elterjedtté válni, fantasztikus levendula szörpöt készíthetünk belőle például ami üdítőnek, sütemény szirupnak és koktélnak is kiváló.
Levendula szörp recept (körülbelül 3 dl mennyiséghez)
Hozzávalók (a méréshez egy 3 dl-es csészét használtam):
-2 csésze kókuszcukor (helyettesítheted sima kristálycukorral is, de mivel ennek az élettani értékei sokkal kedvezőbbek, én ezt ajánlom.)
-1 csésze víz
-4 csapott evőkanálnyi szárított vagy friss levendula virágzat
Elkészítés:
Egy kislábasban tedd fel forrni a vizet és a levendula virágot a tűzhely maximum fokozatán (nálam ez a 9-es). Fedd le a kislábast, így körülbelül 1,5 perc alatt forrni is kezd a víz. Amikor már forr, vedd le 5-ös fokozatra, és add hozzá a kókuszcukrot. Keverd meg egyszer, és várd meg míg a cukor felolvad. Ekkor zárd el teljesen a tűzhelyt, vedd le a tűzről a szirupot és várd meg míg kézmelegre hűl. Ha ez megvan csatos kisüvegbe töltsd tölcsér segítségével, és már meg is vagy! Szódával felhúzva isteni szörp készíthető belőle de használd bátran koktélalapanyagként vagy süteményekbe.
Hűtőben tárolva körülbelül 2-3 hétig fogyasztható.
Ahogyan mi alkalmazzuk
Ajakápoló
Nálunk olyan bio kozmetikumokat találsz amikbe kiváló minőségű levendula olaj került. Ilyen például a Levendulás ajakápoló, ami mindig jó ha kéznél van, olyan sokoldalúan felhasználható.
Testvaj
Aztán a személyes kedvencem és örök büszkeségem, ha a termékeinkről kérdeznek a Levendulás testvaj. Napozáshoz, száraz bőr kezelésére, ekcéma és pikkelysömör enyhítésére, aromaterápiás célokra egyaránt alkalmazható. Hámosítja az irritált felületeket ezáltal segíti a gyorsabb sebgyógyulást. Lábápolásra is nagyon szuper, álomszépen puhítja a bőrt, tehát a bőrkeményedésekkel is leszámolhatsz a segítségével.
Dezodor
Sokan kényes témaként tekintenek az izzadásgátlásra pedig egyáltalán nem kellene, ez a testünk egyik természetes tisztulási folyamata. Készítettünk is egy levendulás dezodort, ami segít a kellemetlen illatok enyhítésében, mindezt úgy, hogy a dezodor semelyik komponense nem zárja el a pórusokat. A kókuszolaj alapú dezodor semmilyen káros anyagot nem tartalmaz, cserébe organikus összetevői gondoskodnak arról, hogy jól érezhesd magad a bőrödben. A levendula illat nem tolakodó, éppen annyira van jelen amennyire szükséges. A hagyományos dezodorok használatának bizonyítottan van egészségügyi kockázata, ezzel szemben a 100% bio organikus összetevőkből készült dezoroknak biztosan nincs. 🙂
Kevésbé hangsúlyosan, de csepegtettünk egy kis levendulát azért még néhány termékünkbe.
Ha Te sem tudsz ellenállni ennek a csodás növénynek akkor azért, ha pedig azt gondolod róla, hogy nem kedveled, azért próbáld ki a fentiek valamelyikét. 🙂