Így kerüld el a borotválkozás utáni irritációt kizárólag természetes hatóanyagokkal
Miről lesz szó ebben a cikkben?
1. A nők és férfiak leggyakoribb szőrtelenítési módszere
2. Milyen bőrirritációt okozhat a borotválás?
3. Mitől alakulhat ki bőrirritáció?
4. Hogyan alakulhat ki szőrtüszőgyulladás?
5. Hogyan kezeld házilag?
6. Hogyan kerülhető el a borotválás utáni irritáció?
7. Itt ronják el a legtöbben
8. Mely összetevőket kerüld, és miért?
9. Mivel ápold a bőröd a borotválás után?
Tévhit, hogy az alkohol tartalmú arcszeszek nem irritálhatják a bőrt
A nők és a férfiak leggyakoribb szőrtelenítési módszere
A borotválás kétségkívül a legegyszerűbb módja annak, hogy megszabaduljunk a nemkívánatos szőrszálaktól. Vannak, akik minden nap ezzel kezdik a napot. A bökkenő csak az, hogy amennyi előnye van, körülbelül annyi hátránya is.
Ráadásul nyáron gyakrabban tesszük ki a bőrünket ennek a beavatkozásnak, és előfordul, hogy látható jelei maradnak különösen az arc, a hónalj, a bikinivonal és az intim területek környékén. Ezek mind a nők, mind a férfiak életét megkeseríthetik.
Milyen bőrirritációkat okozhat a borotválás?
Keveseket áldott meg az ég extrém mértékben ellenálló bőrtípussal. Éppen ezért a borotválkozás a legtöbb embernél bőrirritációkhoz vezethet, ami a legkülönfélébb módokon jelentkezhet.
- bőrpirosodás
- viszketés
- égő érzés
- piros pöttyök
- kiütések
- szőrtüszőgyulladás
Azon túl, hogy a kellemetlen tünetek a megjelenésünket is negatívan befolyásolják, sajnos fájdalommal és sok bosszankodással is járhatnak. Ebben a cikkben sorra vesszük, hogy mit tehetsz a borotválás utáni kellemetlenségek elkerüléséért.
Mitől alakulhat ki bőrirritáció?
A bőrünk sérülékenységének hátterében több ok is állhat:
- nem megfelelően előkészített, száraz bőr
- nem fertőtlenített borotva
- életlen penge
- száraz borotválás
- túl erős nyomás
- szőrnövekedéssel ellentétes irányú borotválás
- bőrirritáló összetevőket tartalmazó arcszeszek használata
A legtöbb kipirosodás ártalmatlan, de olyan betegség tünete is lehet, mint a pikkelysömör, amely már orvosi segítséget igényel. Azonban a borotválás utáni irritációk rendszerint pár napon belül maguktól is elmúlnak. Viszont addig is nem vonzó látvány a sok piros folt az arcon, a lábon vagy a bikinivonalon. Az is lehet, hogy a kiütések égnek, viszketnek, és a vakarózással a kiütésekből sebek lesznek, melyek akár el is fertőződhetnek. A szőrtüszőgyulladás is egy ilyen fertőzés következménye.
A szőrtüszőgyulladás több bőrréteget érintő problémává is fajulhat
Hogyan alakulhat ki a szőrtüszőgyulladás?
Az egyik leggyakrabban előforduló bőrgyulladás a borotválkozás után kialakuló szőrtüszőgyulladás. A begyulladt szőrtüszők 1-3 milliméter átmérőjű gennyes hólyagok, amelyek közepén egy szőrszál van.
Kiváltó kórokozói lehetnek a Staphilococcus aureus baktérium vagy bizonyos gombák, illetve a nem megfelelő higiénia: nincs megfelelően fertőtlenítve a borotva, esetleg több családtag használ egy borotvát, ami kerülendő.
Azonban alkati kérdés is lehet, mert vannak, akik gyulladásra hajlamosabbak, ahogy az elhízás és cukorbetegség esetén is nagyobb az esély a szőrtüszőgyulladásra.
Nyáron gyakoribb jelenség, mert sűrűbben nyúlnak az emberek a borotvához, illetve a bőr fokozott izzadása is sérülékenyebbé teszi a bőrt. Így a borotválkozás során keletkezett mikrosérülésekbe könnyebben bejuthatnak a kórokozók. Ezt tovább fokozhatja a szorosan tapadó ruházat, és annak dörzsölő irritációja, főleg ha nem jól szellőző, műszálas alapanyagú.
Hogyan kezeld házilag?
Ha csak felszíni szőrtüszőgyulladásról van szó, akkor elég egy csipesszel eltávolítani a szőrszálat, majd megfelelően fertőtleníteni a felületet. Mind megelőzésre, mind utókezelésre eredményes lehet az almaecet vagy a teafaolaj fertőtlenítő ereje. Azonban bevetheted a gyulladáscsökkentő aloe vera gélt vagy a körömvirágkrémet is, ahogy egy zabpelyhes fürdő vagy egy kamillás borogatás is segíthet.
A mélyebb szöveteket érintő gyulladásos fertőzés esetén azonban orvos segítségére is szükség lehet. Ezt elkerülendő, koncentrálj inkább a megelőzésre!
Bevetheted a borbélyok praktikáját is: meleg, nedves törölközőt teríthetsz a szőrtelenítendő területre
Hogyan kerülhető el a borotválás utáni irritáció?
Készítsd elő a bőrödet, a borotvádat és a borotválási szokásaidat is! De hogyan?
Tisztítsd meg és puhítsd fel a bőröd!
Hagyj elég időt a bőrödnek, hogy felkészülhessen a borotválásra! Éppen ezért lehetőleg a zuhanyozás vagy a fürdés végén borotválkozz, amikor a bőröd már tiszta, felpuhult és kellően nedves. Meleg víz hatására ugyanis a bőröd puhább lesz, és ez segíti a borotva csúszását. Azonban vigyázz, mert a forró víz már szárító hatású lehet.
A borbélyszalonokban például bevett szokás a férfi arcszőrzet eltávolítása előtt, hogy meleg, nedves törülközőt terítenek az arcra, és így várnak körülbelül 10 percet, míg a bőr és a szőrzet is felpuhul. Nyugodtan bevetheted te is ezt a praktikát! A baktériumok ellen tehetsz a törölközőre akár néhány cseppet a borotválkozás utáni olajunkból is.
Bőrradírozz!
Ha van időd, szabadulj meg az elhalt hámsejtektől! A bőrradírozás ugyanis segít megelőzni a szőrtüszőgyulladást és a szőrbenövést, puhítja és simává teszi a bőrt a borotvának, valamint a pórusokat is tisztán tartja.
Fertőtlenítsd a borotvád!
A többször igénybe vett, nem fertőtlenített borotva használatával baktériumokat juttathatsz a borotválkozás közben keletkező mikrosérülésekbe. Ezért nagyon fontos, hogy fertőtlenítsd a szőrtelenítő eszközeid minden borotválás után! De nemcsak higiéniai okokból ajánlott gyógyszertári alkohollal fertőtleníteni a borotvád, hanem azért is, mert a tiszta penge nem megy olyan hamar tönkre.
Többpengés, éles borotvát használj!
Életlen borotvával csak kínzod a bőrödet. A tompa pengék ugyanis tépik, húzzák a szőrszálakat, nem pedig vágják. Ha emiatt ugyanazon a területen többször kell végighúznod a borotvát, irritációt válthatsz ki. Míg ha éles pengéjű borotvát használsz, akkor kisebb az esélye annak is, hogy megvágod magad. Így az eldobható borotvák helyett használj inkább dupla vagy tripla pengés borotvát!
Mindig kenj fel borotvakrémet!
A nedvesítő anyag nélkül végzett borotválkozás során felszánthatjuk a száraz bőrünket, míg egy jó borotvakrém bőrvédő összetevőket tartalmaz, és a használatával jobban csúszik a borotva a szőrtelenítendő felületen. Borotvakrémmel csökkenthetjük a penge és a bőrünk közötti súrlódás mértékét. A kevesebb megerőltetéssel járó borotválással pedig az irritáció is kevesebb lesz.
Ügyelj a szőrnövekedés irányára!
Mindig próbálj a szőr növekedési irányával megegyező irányba borotválni. Ezzel szintén jelentősen csökkentheted az irritáció esélyét.
Ne nyomd erősen a borotvát!
Ha nagy nyomással húzod végig a bőrödön a borotvát, azzal megint csak irritálhatod a bőröd. Egy területen pedig nem szerencsés kettőnél többször végighúzni a pengét. Ezért rövid, gyengéden húzó mozdulatokkal borotválj! Ha éles a borotvád, akkor ez könnyedén megoldható.
Borotválás után mindig regenerálj!
Borotválás után langyos vízzel tusolj le, vagy mosd le magadról a levágott szőrszálakat és a borotvahab-maradékokat! Ezt követően pedig rendkívül fontos a megfelelő bőrregenerálás. Ezért a legtöbben automatikusan nyúlnak az arcszesz (after shave) után, mint az általuk ismert egyedüli hatásos kozmetikai csodaszerhez. Illetve a frissen borotvált hónaljukat dezodorral vagy izzadásgátlóval, a kiszáradt bőrüket pedig gyorsan felszívódó, de kevésbé tápláló testápoló krémekkel kenik be, amelyek inkább szárítják a bőrt, mint ápolják, és ez akár fertőzésekhez is vezethet.
Kerüld az olyan bőrápolók használatát, amelyek csak pillanatnyi megoldást nyújtanak, mert hiába kened fel újra és újra, a bőröd száraz marad. Ezek használatával nem csökkentheted a bőrirritációk kockázatát.
Ahogy egy jó borotvakrém, úgy egy jó borotválkozás utáni kozmetikum is bőrvédő összetevőket tartalmaz
Itt rontják el a legtöbben
Sokan azt gondolják, hogy a borotválás után az alkohol használata elengedhetetlen. Sőt, ha csíp, akkor biztosan hat, fertőtleníti a bőrt, és csillapítja a vérzést. Közben pedig az alkohol és más drasztikus fertőtlenítőszerek rendkívül mértékben izgatják a frissen borotvált bőrt, egyáltalán nem csökkentik az irritációk vagy a fertőzések kialakulásának kockázatát. Elpusztítják ugyan a baktériumokat, de olyan mértékben szárítják a bőrt, hogy ezzel a legtöbb esetben más problémák kialakulásához vezethetnek. De akkor mit tehetünk?
Borotválás után inkább öblítsük le a borotvált bőrt hideg vízzel, vagy tegyünk rá egy hideg vízbe mártott és alaposan kicsavart, tiszta törülközőt. Ez azonnal enyhítheti a kellemetlen érzéseket és összehúzza a pórusokat. Majd ápoljuk a borotvált bőrfelületet bőrregenerálóval. Mégis milyen bőrregenerálóval? Mit tartalmazzon az a bőrregeneráló?
Mely összetevőket kerüld, és miért?
Ha ezen bőrszárító alkoholfajták bármelyikét olvasod egy termék összetevői között, érdemes visszaraknod a polcra, mert egészségkárosító hatásaik is lehetnek (lásd alább a forrásmegjelölésekben):
- 🛑 ethanol, methanol, ethyl alcohol, isopropyl alcohol
Akkor mégis mivel regenerálj?
Szőrtelenítés és Borotválkozási utáni Bőrregeneráló Olaj kizárólag természetes hatóanyagokkal
Mivel ápold a bőröd borotválás után?
A fertőtlenítés nem maradhat ki a szőrtelenítés vagy borotválás utáni rutinból. Az alkoholt elkerülhetjük, és helyettesíthetjük olyan természetes anyagokkal, amelyek nemcsak fertőtlenítik, hanem ápolják is a bőrt.
Íme egy különleges, 100% bio recept, amely kifejezetten a szőrtelenítés által igénybe vett bőrt gyógyítja. Az összetevők között a bőrápolás bajnokait találod meg, amelyek nem okoznak bőrirritációt, nem tartalmaznak alkoholt, hanem csak természetes hatóanyagokkal védenek. Ezért az érzékeny bőrűek is nyugodtan használhatják. Ismerkedj meg velük közelebbről!
Kókuszolaj
Különlegessége, hogy minimum 43,2%-ban tartalmaz baktérium- és gombaölő laurinsavat, amely az anyatejben is megtalálható. Rengeteg antioxidánst is tartalmaz. Így regenerálja, puhítja és gazdagon táplálja a bőrt, visszaállítja az egyensúlyát, lelassítja a bőröregedési folyamatokat, és segít megelőzni a bőrfertőzéseket.
Búzacsíraolaj
Bőrregerenáló és bőrmegújító olaj. Összetétele majdnem azonos az emberi bőrzsírral, ezért általában zsírhiányos bőrre használják, de a zsíros, problémás bőr kezelésében is hasznos lehet, hiszen erősen gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. Sok olyan tápanyagot rejt, amelyek segítik az új sejtek képződését és védik a bőrt.
Makadámdió olaj
80%-ban olajsavat és palmitoleinsavat tartalmaz, amelyek megtalálhatók a bőrünket védő faggyúban is. Bőrpuhító, gyulladáscsökkentő, öregedésgátló és bőrvörösség mérséklő hatással rendelkezik. Horzsolások gyógyítására is gyakran alkalmazzák.
Teafaolaj
Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatású, de nem szárítja drasztikusan a bőrt. Jól kezeli a különféle bőrfertőzéseket (pattanás, akné, gomba), valamint sikeresen enyhíti a bőrkiütések és a rovarcsípések tüneteit is.
Levendula illóolaj
Az egyik leggyakrabban használt gyulladáscsökkentő bőrnyugtató, amely sebkezelésre, rovarcsípésre, bőrégésre is kitűnő gyógyírt nyújt. A 100% tisztaságú Lavandula Angustifolia olaj higítás nélkül is a bőrre kenhető – még a legérzékenyebb bőrűek esetében is.
Természetes E-vitamin
Rendkívül magas az antioxidáns tartalma. Védi a sejthártyákat, ezzel lassítja a bőröregedési folyamatokat és gazdagon táplálja a bőrt. A kozmetikumok természetes tartósításához is használják.
A Szőrtelenítés és Borotválkozás utáni Olajunk tehát fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő, nyugtató hatású, regenerálja a sérült hámréteget és gazdagon táplálja a bőrt kizárólag bőrbarát, természetes hatóanyagokkal. Uniszex, vegán, minden bőrtípushoz igazodik, és minden korosztály elvárásainak megfelel.
Nyáron az intim területeken kiemelten fontos, hogy használjuk, mert a nedves közeg és a frissen borotvált bőr a fertőzések melegágya lehet. Ne kockáztass!
Csak csepegtess belőle pár cseppet a tenyeredbe, majd vidd fel a szőrtelenített területre! Pár perc várakozás után az olaj teljes mértékben beszívódik, és teszi is a dolgát.
Bízd magad nyugodtan a gyógynövények gondoskodására! Kerüld el a szőrtelenítés utáni irritációt, és ápold a bőröd kizárólag természetes hatóanyagokkal!
Források:
Ethanol
https://echa.europa.eu/hu/substance-information/-/substanceinfo/100.000.526
https://www.safecosmetics.org/?s=ethanol
EZT AJÁNLOM BOROTVÁLÁS VAGY SZŐRTELENÍTÉS UTÁN
- Kizárólag természetes hatóanyagokat tartalmaz
- Gyengéden ápolja és nem irritálja a bőrt
- Színtiszta fertőtlenítő és bőrtápláló
- 100% bio. Vegán
Csatlakozz a kókusz közösséghez!
Iratkozz fel hírlevelünkre, elsők között értesülhetsz az akciókról és hírekről.