Valószínűleg sokan egyetértenek velünk, amikor azt mondjuk, hogy nyáron az egyik legkellemesebb időtöltés egész nap vízparton lenni, hallgatni a tenger morajlását vagy labdázni a gyerekekkel a strandon miközben szépen lassan aranybarnára változik a bőrszínünk. Élvezzük a nyári napsütést és imádunk barnulni, de néha jólesik árnyékba vonulni és hűsölni egy kicsit, ami napozástól felhevült bőrünknek is kellemes érzés. Hogyan ápoljuk bőrünket napozás után, kell-e egyáltalán napozás utáni készítményt használnunk, mit tegyünk, ha leégtünk?
Röviden a napégésről
Érdemesebb megelőzni, mint kezelni, mert sajnos ha már kialakult, csak enyhíteni tudjuk a kellemetlen tüneteket, de nem tudunk pár óra alatt búcsút inteni neki. A napégés hasonlít ahhoz, mint amikor valaki leforrázza magát, a bőrön bőrpír jelenik meg, súlyos esetben pedig még hólyagos is lesz. A bőrpír jellemzően 4-6 órával a napozás után jelenik meg, ha ennél rövidebb időn belül is látható, az súlyosabb égésre utal. A bőrpír után néhány órával megjelenő hólyagok még súlyosabb napégésre utalnak. Néhány napon belül megkezdődik a hámlás, akár szeplők is keletkezhetnek a leégés helyén. Ha könnyen megég bőrünk a napon és barnulás helyett inkább piros lesz, fokozatosan szoktassuk a napozáshoz, napi 20 percnél többet ne tartózkodjunk az égő napon, és kerüljük a délelőtt 11 és délután 3 óra közötti időszakot.
Napégés utáni testápolás
Zuhanyozzunk langyos/hideg vízben, borogassuk a legérzékenyebb területeket. Figyeljünk oda a megfelelő folyadékbevitelre, mert az égő bőr nem tudja ellátni védő funkcióját. Enyhítsük az égő érzést és a bőrpírt aloe verával és egyéb 100%-ban természetes alapanyagokkal. Kerüljük a szintetikus kemikáliákat tartalmazó készítményeket, mert ezek könnyen okozhatnak irritációt, ami elég kellemetlen egy amúgyis napégéstől szenvedő bőr esetén.
…ha nem égtünk le, nincs is szükség napozás utáni testápolásra?
Mindenképpen érdemes hűsíteni és táplálni a napozástól felhevült bőrt. Az erős napsugárzásban tartózkodás közben a szervezet az öregedési folyamatokat gyorsító szabadgyököket kezd el termelni, ezért érdemes antioxidánsokkal táplálni a bőrt, hogy semlegesítse a szabadgyököket és a bőr rugalmas, fiatal maradhasson. A megfelelően ápolt, hidratált bőr tovább megőrzi a barnaságot.
Óvakodjunk a hagyományos ‘after sun’ készítményektől…hogy miért?
Igaz, hogy a legtöbb napozás utáni testápoló tartalmaz bőrnyugtató tulajdonsággal rendelkező természetes összetevőt (általában aloe verát), viszont ezeket az összetevőket általában a felsorolás végén találjuk meg, ami igen kis dózist jelent, emellett pedig az sem mindegy, hogy az adott “természetes” összetevő valójában mennyire természetes (gondoljunk olajok esetén a hidrogenizált és a hidegen sajtolt közötti különbségre). Mindig olvassuk el az összetevők listáját, hogy még időben visszatehessük azokat a termékeket az üzlet polcaira, amik tele vannak kemikáliával és bőrirritációhoz vezethetnek. Kerülendő alapanyag a denaturált alkohol, ami ugyan átmeneti hűs érzetet ad gyors párolgásának köszönhetően, viszont szárítja a bőrt, ami így még irritáltabb, érzékenyebb lesz. Hasonló mondható el a szintetikus illatanyagokról is, melyek kellemes közérzetet biztosítanak viszont rendkívül irritálják a napozástól igénybe vett bőrt.
Bőrünk legnagyobb érzékszervünk, mely nemcsak lélegzik, hanem mohón befalja azokat a krémeket és olajokat, amiket rákenünk. Bármi, amit elkenegetünk magunkon, annak legnagyobb része pár másodperc alatt beszívódik és bekerül a véráramba, ezért fontos, hogy csak azt kenjük a bőrünkre, amit meg is ennénk.
100% bio Napozás Utáni Olajunk receptjének megalkotásnál az volt a legfőbb szempont, hogy a természet erejével nyugtassa, regenerálja és táplálja a napozástól felhevült bőrt. A fő összetevő, mint minden termékünk esetében, most is a fülöp-szigeteki CERES-minősítésű ültetvényről származó, hidegen sajtolt, extraszűz kókuszolaj lett, hiszen kiemelkedően magas laurinsav tartalmának köszönhetően intenzíven nyugtatja és regenerálja a bőrt. Az aloe vera olajat választottuk második fő alapanyagnak, mert sejtregeneráló hatású, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, a napégés kezelésében annyira hatékony, hogy használják az égésre, napégésre kifejlesztett gyógyszerekben is. A 100% természetes zsálya illóolaj hűsíti, nyugtatja a bőrt. Az avokádó olaj sejtregeneráló hatású, újraépíti az igénybe vett, esetleg leégett bőrt, emellett pedig rugalmasabbá, fiatalosabbá, puhábbá is varázsolja. A teafaolaj és a 100% természetes borsmenta illóolaj fertőtleníti a bőrt és csökkenti a strandon elkapható bőrfertőzések kialakulásának esélyét, felfrissíti a testet és lelket. Az édesmandula olaj és jojoba olaj intenzíven táplálja, puhítja, védi a bőrt.
+1 extra tipp napozáshoz
Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot, elsősorban vizet, így a fejfájás is elkerülhető amellett, hogy bőrünk kevésbé fog kiszáradni a napozás végére. Csempésszünk be nyári étrendünkbe olyan zöldségeket és gyümölcsöket, melyek karotinoidokat tartalmaznak, ezáltal belülről is biztosítjuk a még gyorsabb, mélyebb, hosszan tartóbb barnulást. Ezekről a gyümölcsökről és zöldségekről nemrég blogbejegyzést is írtunk, amiről ha lemaradtál, IDE kattintva olvashatod el.
Jó napozást, biztonságos barnulást kívánunk!