Indítsuk “tabu témával” a júniust: miért fontos a természetes izzadásgátlás nyáron? És miért fontos, hogy alumínium mentes legyen?
Kezdjük az alapoknál. Valójában ez nem tabu. Mindenki izzad, hiszen ez az emberi test természetes méregtelenítési folyamata. Olyannyira természetes, mint hogy lélegzetet veszünk, ezért hát szükségtelen, hogy kínosan érezzük magunkat, amikor ez szóba kerül.
Fontos megérteni, hogy ez egy teljesen funkcionális folyamat. A cél a test lehűtése, ezt pedig úgy éri el a szervezetünk, hogy az izzadtság elpárolog a bőrfelszínről, amely hőenergiát szív magába a testből, így éri el a vágyott mértékű testhőmérséklet optimalizálást. A sportolás, az ideálisnál egy fokkal melegebb közeg, vagy heves érzelmi reakciók is rendszeresen kiváltják az izzadást, és így van ez jól.
Éppen ezért a természetes folyamatot a legjobb, ha természetes eszközökkel tartjuk kordában.
Izzadásgátlás vagy dezodorálás? Mit tudnak az alumínium mentes összetevők?
Nem mindegy! Az izzadásgátlók eltömítik a bőr pórusait, amik képtelenek lesznek kivezetni a verejtékmirigyek által termelt nedvességet, így pedig nem tudja betölteni a testünk a hűtési funkcióját. Pontosabban azokon a területeken nem, ahol az izzadásgátlót alkalmazzuk. Ezt úgy érik el, hogy az izzadásgátlókba alumínium sókat kevernek, amik mivel meggátolják az adott területen a verejtékképződést. Ez által a baktériumok sem lesznek képekesek a nedves közegben “aktiválódni” a bőrön, így pedig a kellemetlen szagok is jóval később vagy egyáltalán nem képződnek. Egyes izzadásgátlók 24-48 órás hatást is tudnak biztosítani.
Érdemes megfigyelni, hogy az egyik lenépszerűbb alumínium sót tartalmazó izzadásgátló INCI listáján ebben a sorrendben szerepelnek az összetevők:
Aqua (víz), Aluminium Chlorohydrate (alumínium só, verejtékcsökkentő, pórusösszehúzó hatóanyag), Isoceteth-20 (emulgeálószer), Paraffin (sűrűségszabályozó alacsony egészségügyi kockázatú kőolajszármazék), satöbbi satöbbi. A kozmetikai összetevő listák úgy készülnek el, hogy legelső helyre mindig az az alkotóelem kerül, amiből a termékben arányaiban a legtöbb található meg. Jól látható tehát, hogy a víz mellett második helyen, jelentős mennyiségben kerülnek az izzadásgátlókba alumínium sók.
A gond az, hogy sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudta még biztosan senki, hogy ez az alapanyag összefüggésben állna az Alzheimer vagy a mellrák kialakulásával.
És a dezodor használat biztonságos?
A dezodorok többsége a pórusok eltömítése nélkül, illatanyagokkal ellensúlyozzák az izzadással járó kellemetlenségeket. Ez azért jó, mert a dezodorok nem tartalmaznak alumínium sókat, tehát teret engednek a test természetes méregtelenítő- és hűtő funkcióinak. És azért rossz, mert az illatanyagokat nem kötelező pontosan megnevezni, ezért rendszerint mindenféle kémiai izét összeeresztenek egy kémcsőben amíg kellemes illata nem lesz, az INCI-ben pedig perfume, vagy aroma néven tüntetik fel a kreálmányt. Nyilván ez nem pont így történik, de a lényeg érthető. 🙂 Ha a termékcsomagoláson dezodor, deo, vagy deodorant kifejezést látsz, akkor abban már biztos lehetsz, hogy mi NINCS benne. Azonban az, hogy egy dezodor nem tartalmaz alumínium sót, nem jelenti azt, hogy cserébe csupa természetes összetevő alkotja. Sajnos.
Ha dezodort választ az ember, nem véletlenül teszi. Ahogy korábban említettem nincs egyértelműen bizonyított álláspont az alumínium sókkal kapcsolatban, ezért saját véleményem szerint is jobb, ha kerüljük. Ezen kívül, ha nem szeretnénk vegyi anyagokkal terhelni a bőrünket és a mirigyállományt, akkor jó, ha utána nézünk a pontos összetevőknek. Alább egy szintén népszerű alumínium mentes deo inci listájának első 10 tétele:
Aqua/Water, Alcohol Denat., Propanediol (oldószer), Perfume/Fragrance, Xanthan Gum, Decyl Glucoside, Linalool, Benzyl Salicylate (Illatanyag-adalék, UV szűrő összetevő. Színtelen vagy enyhén rózsaszínes, szagtalan, vízben enyhén oldódó vegyület. Potenciális bőrirritáló anyag, mellyel jellemzően parfümökben találkozhatunk), Glycerin, Benzyl Alcohol (Tartósítószerként használt. Nagyobb mennyiségben a bőrre szárító, irritáló hatással lehet.)
Látható, hogy az alkohol erősen jelen van a készítményben, amire már csak azért is érdemes odafigyelni, mert egy olyan érzékeny testrészen, mint a hónalj, nem ajánlatos háborgatni a bőr természetes pH-ját. Ugyanakkor értjük miért került bele, hiszen az alkohol közismerten jó fertőtlenítő szer, ami így meggátolja a hónalj környékén a baktériumok szaporodását, és így (is) tesz a testszag kialakulása ellen.
Most akkor milyen izzadásgátló ajánlott?
Károsanyag mentes. Ehető minőségű. 100% bio alapanyagokból előállított. Alumínium mentes. Alkohol mentes. Vegyi anyagoktól mentes. Állatkísérlet mentes. Joggal merül fel a kérdés, hogy létezik-e ilyen, mi kapásból 3 igennel válaszolunk!
A közös a fenti 3 bio dezodorban az az, hogy természetes módon gátolják meg a kellemetlen szagok kialakulását.
A kókuszolaj a nagy mennyiségű laurinsavnak és kaprilsavnak köszönhetően gomba- és baktériumölő, antioxidáns, valamint nyugtató hatású. Ezeknek a hatásoknak révén, valamint a többi minősített bio összetevő segítségével ezek a dezodorok szabályozzák a kellemetlen szagokat és az izzadást, anélkül, hogy gátolnák a test természetes méregtelenítő folyamatait.
Krémdeo összetevők
Finomítatlan extraszűz kókuszolaj, Dermofeel Viscolid (természetes pálmaolaj mentes olajsűrítő por), Decantdeo, Indiai citromfű olaj, Jojoba olaj, Kukoricakeményítő, Shea vaj, Geránium illóolaj, Szódabikarbona, természetes E-vitamin
Pure deo összetevők
kókuszolaj, kukoricakeményítő, sárgabarackmagolaj, sheavaj, szódabikarbóna, méhviasz, levendula illóolaj, zsálya illóolaj, teafa olaj, természetes E-vitamin
Levendula-argán dezodor összetevők
kókuszolaj, kukoricakeményítő, sárgabarackmagolaj, sheavaj, szódabikarbóna, méhviasz, levendula illóolaj, argánolaj, teafa olaj, természetes E-vitamin
Így kell őket használni
Bármilyen károsanyagmentes dezodor használata előtt hideg vízzel töröljük át a hónaljakat. A golyós dezodorokat felrázzuk, hogy elvegyüljenek az értékes összetevők, majd a szokásos módon felvisszük a bőrre. Körülbelül 2 perc szükséges a beszívódáshoz, azonban az izzadásgátlókkal szemben ez esetben nem fogunk tapasztalni púderes érzést, mert alumínium mentes izzadásgátlót tartunk a kezünkben. A krémdeo esetében ujjaink segítségével elmasszírozzuk a bőrfelületen. Ha “hagyományos” alumínium sós izzadásgátlóról állsz át, fontos, hogy a bőrnek vissza kell igazodnia a normális kerékvágáshoz, ami kb. 3-4 napot vesz igénybe. Megéri kivárni és akár napi többször felvinni a dezodorokat, mert egy biztonságosabb, ellenőrzöttebb izadásgátló módszer használata hosszútávon is jó befektetés az egészséges emberi szervezet érdekében.
A pure- és a levendulás golyós dezodor csomagolásai egyébként üvegből, újrahasznosított papírból készülnek, a kupakok alapanyagát pedig kukoricakeményítő adja. Fontos kiemelni, hogy a kozmetikumainkat rejtő üvegek is és a tégelyek is mind visszaválthatók, ennek részleteiről és módjáról ide kattintva olvashatsz.
Összegezve: ha izzadásgátló helyett bio dezodor kerül virtuális kosaradba, akkor egy óriási lépést tettél nem csak a fenntartható szépségápolás, de a fenntartható környezet irányába is. Mi pedig ezért nem győzünk elég hálásak lenni! 🙂
Szeretettel,
D.