Elérkezett az év vége, a bejglik ki-be táncolnak a sütőbe, a havazás pedig még annak is elhozza az ünnepi készülődés kellemes érzését, aki eldöntötte, hogy nem érdekli az egész. Kétségtelen, hogy ez az év legpörgősebb, egyben legmeghittebb ünnepe is, na de odáig el kell jutni. Már csak 2 gyertyát kell meggyújtanunk az adventi koszorún, már csak 9 nap van hátra karácsonyig, már csak 1-2 ajándékot kell becsomagolni, már csak a fát kell a helyére tenni, ki kell találni a menüt, ki kell vasalni a „szépruhákat”… Így haladunk szépen előre.
Tulajdonképpen az egész december egy folyamatos várakozás valamire, ami jót tesz a lelkünknek.
Engem általában későn ér utol az ünnepi hangulat, bár mindig megfogadom, hogy idén nem stresszelem szét magam sem a menün, sem a dekoráción, vagy a hólapátolás szükségességén. Idén javítottam a tavalyihoz képest 5 napot, köszönhetően annak, hogy az ajándékok nagyrészét már online megrendeltem. Amit még nem tudok:
Milyen karácsonyfa legyen?
Lucfenyő, ezüstfenyő, nordmann fenyő, erdei fenyő, vagy mi? Egyáltalán nordmann vagy normand? Gyökeres, vagy kivágott? Vagy legyek kreatívabb és építsek magamnak karácsonyfát valamilyen újrahasznosítható anyagból? Az is lehet, hogy be kéne ruháznom egy műfenyőre, évközben a padláson elférne. Na de álljon meg a menet:
Műfenyőt nem.
Mert nagyon nem tetszik ez a sok műanyag, amivel minden zero-waste igyekvésem ellenére is sikerül néha meg-megterhelnem a környezetet. Mondjuk ha lenne biológiailag lebomló műfenyő, akkor környezetvédelmi szempontból biztosan ez az opció lenne a befutó, de ilyet nem találtam, és nekem a fenyőillat egy must-have karácsonyi kiegészítő.
Kivágott nem.
Mert nem értek egyet egyetlen fa kivágásával sem, hacsak nem beteg vagy károsodott meg annyira, hogy veszélyt okozzon a járókelők számára. Megint más, hogy léteznek erdőgazdaságok, ahol egy felelősebb és fenntarthatóbb globális erdőgazdálkodásért tesznek a résztvevők. Ezekben az FSC minősített erdőkben a fakitermelés és az erdő(újra)telepítés folyamán érvényesül a biodiverzitás és az ökológiai egyensúly fenntartása, illetve biztosított az érintett területeken a helyi dolgozók és lakosság jogainak és érdekeinek érvényesülése is. Az FSC 10 elve és 56 pontos kritériumrendszere ezeket a szempontokat gyűjti össze. Termékeink csomagolása is felelős erdőgazdálkodásból származó papír. Karácsonyfák esetében azonban nagyon nehezen visszaellenőrizhető, hogy pontosan mi történt a fával, és mi az erdővel az ünnep végén. Elég szomorú látvány januárban, az olvadó hóban elszáradtan heverő fenyőfa ágak és törzsek.
Nordmann vagy normand?
Nem tudom ki hogy van vele, én legszívesebben húsvétig elnézegetném a kis karácsonyfámat. Éppen ezért kicsit mindig elnyújtom a karácsonyi időszakot és eszem ágában sincs január elején leszedni a díszeket. Ami ugye minél tartósabb, annál szebb. A nordmann fenyő éppen ezért kitűnő választás, mert egyrészt nem kivágva, hanem földlabdával együtt érdemes beszerezni, másrészt jó sokáig nagyon gyönyörű még akkor is, ha nincs gyökere már szegénynek. Azért én inkább a földlabdás megoldást javaslom, nagyon romantikus ugyanis, ha megveszel kiskorában egy fát, nevelgeted, aztán minden évben amíg befér a lakásba az asztal köré „ülteted” őt is. Nem mondom, hogy nem macerás, de abszolút megéri. Hivatalos neve egyébként a kaukázusi jegenyefenyő, ami lényegesen kevesebb félreértést szülne mint N betűvel kezdődő variációi. Specifikus nevét Alexander von Nordmann finn zoológusról kapta. A köznyelvben neve a normannokhoz illetve a róluk elnevezett Normandiához való hasonlóság alapján „normann”, illetve „normand” fenyőként terjedt el. A kicsike 20-30 méter magasra tud nőni, viszonylag hamar el fog jönni tehát az a pont az életében, amikor már nem férünk meg majd mindnyájan a lakásban, viszont attól a ponttól kezdve örök védelmezőm lesz a kert végében!
Karácsonyi menü mánia
Az idei évben elég sok változást eszközöltem az életmódomban és karácsony idején sem szeretnék lemondani ezekről. A terv az, hogy sok nőtársammal egyetemben idén egészségesebbre fogom a figurát, mint korábban, és nem a családom 3 nap alatt történő felhízlalását tűzöm ki célul. Helyette a legkiválóbb alapanyagokból fogok készíteni ételeket rengeteg zöldséggel, vitaminnal, antioxidánsokkal. Oké, ez a sütikre nem vonatkozik mert azt könnyen észre vennék, de azért egy kis cselt ott is bevetek. Például, hogy margarin és/vagy zsír helyett kókuszolajjal sütök-főzök. Így semmi nem fog tocsogni az olajosságtól, én viszont biztos vagyok benne, hogy finom és karácsonyhoz képest relatíve egészséges ételek kerülnek majd az asztalra.
Küzdelem a tömeggel az utolsó ajándékokért: nem.
Köszönöm, de nem kérek a stresszből, ráadásul vagyok olyan szerencsés helyzetben, hogy az esetek többségében karnyújtásnyira vannak tőlem olyan 100% bio kozmetikumok, amiknek a receptjét úgy állítottam össze, hogy azok minden korosztály számára, minden bőrtípuson jól működhessenek. És bevallom, régen egyenesen cikinek éreztem kozmetikumot ajándékozni karácsonyra, de annyira megváltoztak a szokásaink és a körülöttünk lévő világ, hogy ma már egyenesen menő, ha személyre szabott kedvességgel lepsz meg valakit. És mi lenne személyre szabottabb annál, mint hogy szeretsz valakit, akit olyan ajándékkal lepsz meg, ami hasznos számára? Ha például Anyukád sokat panaszkodik bőrszárazság miatt, van megoldás. De minden másra is az ekcémától kezdve az újszülöttek bőrápolásán át az idősödő bőrig igyekeztem mindenre gondolni. Oké, sokszor kerestek tusfürdőt, sampont, az még nincs, de rajta vagyunk az ügyön! Lényeg a lényeg: Ha úgy gondolod, hogy szeretnél valakit meglepni Coconutoil Cosmetics termékekkel, akkor add le a rendelésed 2018. 12. 18-ig, mert csak így tudjuk megígérni, hogy a karácsonyfa alá kerülhet a csomagod. Instagramon egyébként mindig minden fontos dologról igyekszünk időben szólni, érdemes ott is követni minket.
Köszönöm, hogy megtisztelsz bizalmaddal most és a jövőben. Kellemes készülődést kívánok és ha addig véletlenül nem találkoznánk,
BOLDOG KARÁCSONYT!
Szeretettel,
Dóri